کتاب ماه عسل

اثر پاتریک مودیانو از انتشارات نشر چشمه - مترجم: حسین سلیمانی نژاد-دهه 1930 میلادی

چشمم به تکه‌روزنامه‌ی کهنه‌ای افتاد. تاریخش به زمستانی برمی‌گشت که اینگرید با ریگو آشنا شده بود. آن را اینگرید به من داده بود، آخرین‌باری که دیدمش. موقع خوردن شام شروع کرد به حرف‌ زدن درباره‌ی آن روزها. از ساکش یک کیف پول پوست تمساح در‌آورد و از داخل کیف پول، تکه‌روزنامه‌ را که با دقت تا خورده و تمام این سال‌ها پیش خودش نگه داشته بود. یادم می‌آید آن لحظه سکوت کرد. نگاهش حالت عجیبی داشت. انگار می‌خواست باری را که از مدت‌ها پیش روی دوش‌اش سنگینی می‌کرد، بردارد و بسپارد به من. یا شاید حدس می‌زد که من هم بعدها راه می‌افتم و دنبالش می‌گردم.


خرید کتاب ماه عسل
جستجوی کتاب ماه عسل در گودریدز

معرفی کتاب ماه عسل از نگاه کاربران
شرایط و موقعیت کنونی شما هرچه باشد، روزی حس خلا و ندامت گذشته شما را فراخواهد گرفت. سپس مثل یک موج عقب می کشد و ناپدید می شود. اما سرانجام بازمی گردد و اینگرید نمی توانست از آن خلاص شود. من هم.

همانطور که از جمله بالا مشخصه، داستان درباره گذشته است و اثری که گذشته افراد می تواند در حال و آینده خود و دیگران داشته باشد. نثر و موضوع خاصی که نویسنده از آن بهره گرفته جذابیت زیادی دارد. روند داستان به گونه ایست که هر لحظه می تواند تمام شود و شما حس ناتمام ماندن ندارید اما در عین حال وقتی کتاب به پایان می رسد دوست ندارید که ماجرا تمام شده باشد. می خواهید بیشتر بخوانید.

استفاده از اسامی خیابان ها و هتل ها و رستوران ها و... واقعی شاید برای خواننده خارجی خیلی جذاب نباشد اما برای خواننده فرانسوی یا آشنا به پاریس برعکس، لطف دیگری دارد. به ویژه که این اماکن مربوط به دهه های 40 تا 70 هستند اما خیلی از آن ها هتوز هم پابرجایند. این خود می تواند اشاره ای دیگر بر ارتباط گذشته و حال باشد که با پس و پیش رفتن در زمان و مکان احساسات آدم های مختلف اما هم ذات را به چالش می کشد.

مشاهده لینک اصلی
ارتباط خاصی با داستان برقرار نکردم. در واقع به نظرم داستان اصلا چیز خاصی توش نبود و واقعا کشش نداشت

مشاهده لینک اصلی
مادیانو با افراد گمشده، گذشته (فرانسه اشغال شده) و عدم اطمینان حافظه وسواس دارد. طنز او بسیار خوشنود است. فلسفه و رمز و راز و تعلیق وجود دارد، طرح و قطعنامه کمی نیست.

مشاهده لینک اصلی
برای من این یک کتاب در مورد ناامیدی است. نویسنده و ترجمه در استفاده از زبان استثنایی است. با این وجود، وقتی کتاب را به پایان رساندم احساس افسردگی می کردم. این نگاه اجمالی به WW II در فرانسه و برخی از پیامدهای فردی آن است.

مشاهده لینک اصلی
من تصمیم گرفتم بعضی از رمان های منتخب پاتریک مدیانو را امتحان کنم و هیچ ناامیدی وجود نداشت. این اولین ماه، ماه عسل، یک رمان کوتاه کوتاه است که شامل حافظه و اشتیاق است. این هر دو جذاب و رضایت بخش است. نمی توانید صبر کنید تا بیشتر کارهای PM انجام شود.

مشاهده لینک اصلی
فوق العاده خسته کننده ... مانند یک سفر به بیابان بدون مسیر سخت را بخواند، آن آب یا غذا ... امید پیدا کردن چیزی (یک داستان، شخصیت ها، یک زبان خاص، و غیره) در رفتن با خواندن ... اما همه چیز خشک است

مشاهده لینک اصلی
من این دو ستاره را دادم، زیرا می توانست خیلی بیشتر آن را اصلاح کند. نویسندگان دیگر درباره عصبانیت و مشکالت ناشی از جنگ جهانی دوم نوشته اند و آن را بسیار بیشتر و تحریک آمیز تر انجام داده اند. در اینجا دو یا سه فلش درخشان وجود داشت. در غیر این صورت عابر پیاده بود.

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب ماه عسل


 کتاب شبح مرگ بر فراز نیل
 کتاب برف های کلیمانجارو
 کتاب موج ها
 کتاب پستچی همیشه دوبار زنگ می زند
 کتاب شاهین مالت
 کتاب تاریخ جهان